Az egészséggel foglalkozó irányok mindegyike egy picit máshova helyezi a hangsúlyt. Az általam képviselt komplex, holisztikus, funkcionális-kínai irányban ezek azok a pillérek, amelyek rendbetétele elengedhetetlen a hosszútávon fenntartható (!) harmonikus egészséghez:
- Étkezés
- Mozgás
- Alvás
- Légzés
- Stresszkezelés és függőségek
- Szociális élet és kapcsolatok
- Mentális-érzelmi- lelki-spirituális egészség
- Nőknél: ciklus
ÉTKEZÉS: hármas megközelítés
Az étkezésnél fontos az egyéni faktorokat, különbségeket, igényeket is figyelembe venni, nincs EGY, mindenkire érvényes étrend!
Ami viszont közös mindenkinél, hogy a funkcionális medicina eszköztárából fontos beemelni a makrotápanyagok és mikrotápanyagok helyes és elegendő bevitelét (ezért én ide sorolom az esetlegesen szedendő táplálékkiegészítőket is), valamint a kínai gyógyító táplálkozásból az élelmiszerek belső termikus tulajdonságát, energetikáját és az 5 elemes összetételét. A teljes értékű növényi étrend (TÉNÉ) pedig abban tud hozzájárulni a szemléletmódunkhoz, hogy az étkezést a növényi, feldolgozatlan alapanyagokra alapozza.
Mozgás
A mozgásnál szintén az adott egyén életébe beilleszthető OKOS mozgásformákat érdemes körbejárni szem előtt tartva az edzettségi szintet, életkort, célokat.
Jó alvás nélkül nincs siker az életmódváltásban!
Az alvás minden más pillérnek is az alapja. Hiába tesszük rendbe az étkezést, a mozgást, stb, ha nem kielégítő az alvás mennyisége ÉS minősége, akkor a közel tökéletes egészség nem fog megvalósulni.
Légzéssel a gyógyulás felé - ingyenes, nagyon egyszerű és mindig kéznél van 🙂
A légzés az a pillér, amit nagyon sok helyen elhanyagolnak. Még nem terjedt el igazán a köztudatban, hogy a helyes légzésnek legalább akkora szerepe van a krónikus tünetek csökkentésében és az egészséges életmódban, mint az alvás vagy a mozgás pillérének. Pedig kézenfekvő lenne vele dolgozni, hisz végtelenül egyszerű és nem kerül semmibe!
Nincs testi egészség lelki nélkül
A hosszútávon fenntartható egészségnek az egyik legfontosabb és mégis leginkább elhanyagolt kulcsa az, hogy hogyan érezzük magunkat lelkileg-mentálisan.
A coaching folyamat során együtt megnézzük, hogy hogyan lehet egyrészt csökkenteni a mindennapos stressz mennyiségét, valamint hogy a nem csökkenthető stresszt hogyan lehet eredményesebben kezelni.
Az érzelmi állapotaink befolyásolják a fizikális egészségünket is.
A kínai medicina „érzelmi patogénekről”, a funkcionális pedig „érzelmi toxinokról” beszél. A lényeg ugyanaz: ha nem nézünk szembe, nem dolgozzuk meg, nem egyensúlyozzuk ki a különböző intenzív érzelmi állapotainkat, előbb-utóbb fizikális betegség lesz a vége.
Lesznek elakadások! - érdemes rájuk tehát jó előre felkészülni
A függőségekbe való menekülés gyakori megküzdési mód, amely ugyan rövidtávon enyhülést hoz, hosszútávon azonban kamatostul nyújtja be a számlát. Ezért az egyén szociális kapcsolatai, erőforrásai mellett feltérképezzük az összes segítő és hátráltató tényezőt is, amire az életmódváltása során számítani lehet.
A női szupererő: a ciklusszinkron élet
A végére pedig az egyik legfontosabbat és még mindig nagyon elhanyagolt területet hagytam: a női ciklust. A nők egészségfejlődésének egyik legizgalmasabb állomása, amikor felfedezik a ciklusukat és az abban rejlő erőt. Bizony! A ciklus nem csak nehézségekkel, kellemetlenségekkel és fájdalmakkal járhat, hanem megannyi potenciál lakozik a ciklusszinkron életben.
Türelem türelem egészséget terem - de az útra Neked kell rálépned!
Olyan sokrétű és komplex az a megannyi összefüggés, amivel a szervezetünk nap mint nap megajándékoz minket, hogy ha kibillent az egyensúlyából, az is eltart egy darabig, míg visszabillentjük. Hogy pontosan meddig, mindig az egyén elhatározásától, motivációjától, erőforrásaitól, egyéni faktoraitól függ. Ezért érdemes erre a folyamatra egy egészség-utazásként tekinteni. Tarts velem ezen az izgalmas felfedező kalandtúrán a saját tested és egészséged mind mélyebb rétegeibe!
„Az ezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik.“ Lao-Tze