Az életmódod mint egy nagy, az életed egészét behálózó rendszer
Életmód alatt nem csak azt értem, hogy mit eszel, és mennyit sportolsz, hanem gyakorlatilag mindent, ami az életed része. A családod, a munkád, hogyan küzdesz meg a stresszel, milyenek a baráti kapcsolataid, hogyan alszol, mik a céljaid az életben.
Ezért érdemes nemcsak a táplálkozásbeállításra vagy az edzésre gondolni, amikor az életmódváltásról beszélünk, hanem nagyon komplexen, holisztikusan hozzáállni az életmódtranszformáció folyamatához.
Az egészséged különböző pillérei hatnak egymásra
Az egészség pillérei szinergiában vannak egymással. Emiatt mindegy, hol kezdesz, mert mindegyik segíteni fog a másiknak is.
Két dolog fontos csak: hogy a nagy egész összeálljon végül egy rendszerré, valamint a tervezés, stratégiaalkotás - de jó hír, hogy emiatt neked nem kell aggódnod. Erre vagyok én, ha útitársaddá választasz.
Ami viszont a te felelősséged, az a csinálás. Az úton haladnod neked kell - de segítek ebben is, fogom a kezed. Hisz együtt haladni könnyebb.
Néhány kulcs lépéssel nagy változást lehet elérni
Nem kell mindent egyszerre megváltoztatnod! Egy idő után elkap a lendület, és lavinaszerűen indul meg a változás, egyik területről a másikra átterjedve.
Türelemmel minden gyorsabban megy
Életmódtranszformáció számomra azt jelenti, hogy az életmódod lépésről lépésre, szokásról, szokásra, területről, területre alakítjuk át közösen. Azért adtam ezt a nevet a programomnak, mert az életmódváltás szó azt sugallja, hogy ez a folyamat egyik napról a másikra, gyorsan megy. Pedig, ha hosszútávon fenntartható sikereket és eredményeket akarunk elérni, akkor ez nem egy sprint, hanem egy maraton.
A szokásokat fenntarthatóan ugyanis nem tudod gyökeresen felülírni egyik napról a másikra. A gyors sikerekkel kecsegtető divatdiéták ugyanis magukban hordozzák a későbbi visszaesést. Lehet, hogy most lefogysz néhány hét alatt néhány kilót, de nem fogod tudni megtartani ezt az új állapotot, mert nem formáltad át a mentalitásod, nem váltak szerves részeddé az egészségmegőrző szokások. Ha nem csak egy újabb jo-jo diétát keresel, amit ideig-óráig megtartasz, aztán pont ugyanott landolsz, ahol elkezdted, ahhoz az kell, hogy mélyebbre ássunk.
A tudatalatti mozgatórugóid irányítják a döntéseid, cselekedeteid, viselkedésed nagy részét
A hosszútávon is fenntartható vitalitás és egészség akkor tud beköszönteni az életedbe, amikor a tudatalatti mozgatórugóid is feltárulnak, megérted őket, és ennek mentén az új szokásaid mélyen meg tudnak szilárdulni. Ezért dolgozunk a közös munka során a lelkeden, az új mindseted azaz hozzáállásod, szemléleted kialakításán is.
Egy idő után már nem csak a tünetek és a betegségek elől akarsz majd menekülni, hanem megérted, és megérzed, hogy mi a jó neked, sőt te magad igényled majd azokat az egészséges szokásokat, amiktől energiával telinek, tettrekésznek és motiváltnak érzed magad!
Az út végállomásán kialakul saját magad felé egy olyan elköteleződés és önszeretet, hogy egyáltalán nem lesz már szükséged akaraterőre vagy kitartásra ahhoz, hogy egészségesen étkezz, időben lefeküdj, vagy eleget mozogj. Automatikussá válnak az életedben azok a szokások és rutinok, amelyek a te javadat szolgálják.
Jól hangzik? Vágj bele most!
A genetika tölti be a pisztolyt, de az életmód húzza meg a ravaszt
Ez azt jelenti, hogy a tudomány manapság már nem a genetika fontosságát hangsúlyozza, hanem az epigenetikáét, azaz azokat az életmóddal jól befolyásolható faktorokat, amik szabályozzák a genetikánk kifejeződését.
Mit jelent ez? Hogy a kutatások bebizonyították: a betegségek 80-90 százalékában a saját kezünkben van a gyógyulás!
Ez egy hatalmas szemléletváltás az előző évtizedekhez képest. Hisz eddig azt gondoltuk, hogy ki vagyunk téve a családi öröklődésnek, nincs ráhatásunk arra, hogy betegek leszünk-e, és milyen betegségekben fogunk szenvedni. EZ NEM IGAZ! Ma már határozottan tudjuk, hogy az elsődleges és legfontosabb faktorai az egészségünknek a saját irányításunk alatt állnak! Azaz nem kell tovább tétlenül szenvednünk, és nem szükséges teljesen áthelyeznünk sem a kontrollt a saját kezünkből külső faktorokéba.
Tehát akkor mi határozza meg az egészségemet? Röviden: a szokásaid.
Nem az a legfontosabb ugyanis, hogy mi az, amit időnként, nagy ritkán csinálsz, hanem az, amit minden áldott nap, rendszeresen, rutinszerűen. Ezekkel a szokásokkal érdemes kezdeni.
Persze régóta bejáratott szokásrendszereket nem könnyű megváltoztatni, de egyáltalán nem is lehetetlen. Ehhez érdemes segítséget kérni, valamint az ÖNISMERET útjára lépni. Ennek fontosságáról az életmódváltásban bővebben olvashatsz a mentális-érzelmi-spirituális egészség aloldalon.